ACİLEN LİDER ARANIYOR !

Matematikte x>y olduğunda tersine y>x olasılığı sıfırdır. Ancak bizde matematik hiçbir zaman günlük hayatta işlemez. Çünkü biz denize düşen yılana sarılır misali olmayacak denklemler kurar ve buna önce kendimiz inanır sonra da etrafı safça inandırmaya çalışarak bir de bundan medet umarız. Sonuç tabi yine hüsran!

Hep demişimdir bizdeki en büyük sorun insan israfıdır… Şöyle bir etrafınıza bakın iş dünyasından siyasete hatta spordan sanata vs. hiç olmayacak vasıfsız kişilerin bir yerlere geldiğini ve el üstünde tutulduğunu görüyoruz. Ondan sonra da kalkmış hak, hukuk, adalet vs. bol bol şikayet ve boş laf üretiyoruz.

Kusura bakmayın ama suçluyu hiç boşuna dışarıda aramayın zira tek suçlu sizsiniz. Hak etmeyen çoğu insana bu mevki ve makamları siz verdiniz veya gelmelerine el birliğiyle ve körü körüne destek oldunuz. Bu eğitimi ve altyapısı eksik, ahlaki değerlerden yoksun ve vizyonu olmayanlara hak etmedikleri mevkileri ve makamları yine siz teslim ettiniz. İstediniz ki size biat etsin veya sizden gözüksün. Ama gerçekler hiç öyle olmadı. Aldatıldınız, kullanıldınız ve kenara atıldınız çünkü bunu fazlasıyla hak ettiniz. Eh etme bulma dünyası!

Peki bir aynaya bakın bakalım siz ne kadar düzgünsünüz? Hasbelkader başarı, mevki ve servet sahibi oldunuz diye kendinizi büyük mü sanıyor veya böyle mi görüyorsunuz? Bugün sıfırdan yarışa başlasanız acaba ne yapardınız ve nerede olurdunuz? Cevaplamaya gerek bile yok!

Salla başı al maaşı yada tekkeyi bekleyen çorbayı içer veyahut bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyerek iyileri ve nice başarılı olacakları daha yolun başında erkenden bitirdiniz. Meydanı da hak etmeyenlere bıraktınız. Eğer biraz vicdanınız varsa bari başınızı eğin ve artık susun. Hangi cüretle hala daha konuşuyorsunuz?

Sonra kalkmış bazılarınız dahi diye nitelendirilen Steve Jobs veya yeni gözdeniz Elon Musk paylaşımlarıyla kendinizi kandırıyorsunuz. Onların arkasına sığınıyorsunuz ama aslında prensiplerine ve bakış açılarına o kadar uzaksınız ki? Bırakın bu işleri!

Biz daha sırf soyadıyla bir yerlere gelenlere ortada bir başarı yokken methiyeler düzüyoruz. Yahu bir görelim önce başarı var mı? Şayet adam çok başarılı bir geçmişe sahip olsa misal kendi firmasını dünyada lider yapardı yada sıfırdan bir fikir yada iş büyütür fenomen olurdu vs.  Ama sadece köklü ve itibarlı bir soyadı bile bizde çok büyük bir başarı sayılıyor? Babam veya Dedem sağ olsun!

Üzülüyorum ve kahroluyorum çünkü yapmacık, sadece maddiyata ve menfaate dayalı bir vizyona sahip, herhangi bir başarıyı ölçebilecek kapasiteden tamamen yoksun insanlarla hasbelkader yola çıkmışız ve karanlıkta ilerlemeye çalışıyoruz. Malesef bu koşullar kısa vadede değişmeyeceği için işimiz ancak Allah’ a kalmış vaziyette!

Başlığa gelince tabi bu koşullarda ve bu kapasitede insanlar arasında sivrilmek ve bir yerlere gelmek adil ve eşit koşullar olmadığı müddetçe (olağanüstü haller hariç) imkansıza yakındır. Hal böyle olunca başarısızı sürekli makyajlayıp hayali bir başarı bekledikçe değişen olumlu ve yeni hiçbir şey olmayacaktır. Kendimizi boşuna kandırmayalım!

O zaman bari bırakın bu boş beklentileri de kalan zamanınızı olumlu düşünerek ve olumlu davranarak geçirin. Ustalar bıraktığı eserlerle devleşir. Sizde madem kendiniz bir şey yapamadınız hatta milletin önünü kestiniz ve olanı baltaladınız bari geriye kalan dünya hayatınızda arkanızdan olumlu işler ve olumlu insanlar bırakın da iyi ve şükranla anılın. Müspet değişim ancak böyle olur. Yoksa kötü kopyadan ancak daha kötü bir kopya çıkar!

Ama yok ben matematiğe ve bilime inanmıyorum yok kaderciyim yok şuyum buyum derseniz ve hem fikir hem zikir olarak yanına dahi yaklaşamayacağınız insanların fotoğraflarını göstermelik paylaşırsanız gerçekte inanmadığınız değerler ve bilindik hatalarla kendinizi ve etrafınızı kandırmaya çalışarak ancak yanlış yolda gitmeye devam edersiniz. Ama bu nafile bir çaba?

Ders almazsanız tarih sadece tekerrürden ibarettir. İnsan israfı mı? Geçiniz bizde insan çok ve vakit bol. Biri gider diğeri gelir. Niteliğe bakan mı var?

Alo Servis? Acilen Lider Aranıyor!

 

3 Replies to “ACİLEN LİDER ARANIYOR !”

  1. guzel yazilim. Katiliyorum. Yillarca millet bos vaatlerle ve bahanelerle oyalandirildi. Vizyon yoktu, simdi var , en azindan eskiye nazaran. Buyume cagindaki cocuk bile bazi zorluklar ceker, buna katlanmak zorundayiz. Basaracagiz

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.