HAYALİM HENÜZ GERÇEKLEŞMEDİ?

images6L059JHU

Şu an LinkedIn’ de 125,000’ e yaklaşan sayıda üyeye sahip Turkish Business Network (TBN) grubu saygınlığı ve çizgisiyle oldukça takdir edilmekte ve başarı hikayesi hep merak edilmektedir. Aslında bu tür başarı hikayelerine başlarken şunu yada bunu hayal ettim denebilir. Ama açıkçası ben hayalimi henüz tamamlamadım ki? Zira kurduğum grup ne zaman kendi ayakları üzerinde durur ve iş dünyasında yeni ve farklı bir model oluşturur o zaman hayallerimin gerçekleşmesinden bahsedebilirim.

LinkedIn grup açma konusunda tüm üyelerini teşvik ediyor ancak grup açmaktan ziyade onu yaşatmak ve büyütmek çok daha önemli öyle ki grubu doğru pozisyonlamak, içeriği uygun oluşturmak, takibi ve katılımı teşvik ederek iyi bir yönetim göstermek gerekiyor. Bugünün iş hayatında profesyonel yada iş sahibi olarak çevre ve profesyonel network oluşturabilmek eskisine göre çok daha önem kazanmıştır.

Tanıdığım başarılı insanlar profesyonel networklerini LinkedIn üzerinde oluşturarak ve geniş çevrelere ulaşarak sadece LinkedIn üzerinden hatırı sayılır iş anlaşmaları veya profesyonel hizmet anlaşmaları gerçekleştiriyorlar. Her şeyden önce ilgi alanına göre bir topluluk oluşturmak karmaşık sosyal medya platformları üzerinde etkin bir strateji gerektiriyor.

LinkedIn yapısı ve içeriği itibariyle Facebook veya Twitter kadar herkesin ilgisini çekmeyebilir ancak iyi ve doğru amaçlarla kullanılırsa getirisi diğerlerinden çok daha fazladır. Hatta diğerlerinin sağlayamayacağı imkanları ve özellikleri rahatlıkla sağlar.

LinkedIn, iş dünyası ve ticareti üzerine konumlandırılmış bir site olduğu için dünyanın dört bir yanından farklı sektör, firma ve çalışanlarla rahatlıkla temasa geçebiliyorsunuz.  Bu fırsatı akıllıca kullanabilirseniz işinizi hatta altyapınızı geliştirebilir, yeni müşteriler ve tedarikçiler bulabilir, iş fırsatları yakalayabilirsiniz. LinkedIn içerisinde uygun gruplarda yer almak kişisel ve kurumsal açıdan size yararlı sonuçlar sağlayacaktır.

Firmaların LinkedIn’ e daha ciddi yaklaşması ve önem vermesi, çalışanlarını bilgilendirmesi ve teşvik etmesi, içerik sağlaması hatta faaliyetlere ve gruplara sponsor olması faaliyetlerine ve tanıtımlarına mutlaka çok olumlu etki edecektir.

İş dünyasına hitap eden TBN gibi bir grup, ciddi ve uzun vadeli düşünen firmalar için desteklendiğinde getirisi bir o kadar fazla olabilecek bir fırsat ve kaynaktır. Bugün medyada yapılan çoğu tanıtım yada sponsorluğun karşılığı tam alınamadığı gibi karlılığı dahi tartışmalıdır. Dolayısıyla amaca uygun ve istenen profile hitap eden LinkedIn grupları firmalar için hedeflenmesi ve desteklenmesi gereken aktiviteleri barındıracaktır.

LinkedIn yaptığı son bir değişiklikte gruplar için banner uygulaması başlattı. Üye olunan gruba girildiğinde sayfada ilk olarak ortaya çıkan ve 15 saniye civarında kalan banner tanıtım amaçlı kullanılabilir. LinkedIn’ in grupları teşvik etmek amaçlı uygulamaya başladığını düşündüğüm bu projeye firmaların ilgi göstermesi etkili bir tanıtım yada duyuru için kullanılabilir.

Maddi açıdan yeni destek ve kaynaklar sağlayan gruplar hobiden ziyade daha profesyonelce yönetilerek sadece LinkedIn için değil üye olan şahıs ve firmaların da faydalanabileceği önemli bir platform olabilir. Yeter ki bu noktada fırsatlar görülsün ve paylaşıma açık olunsun. Umarım bu konuda TBN ile birlikte uzun vadeli düşünen firmalar ortaya çıkar ve yeni başarı hikayeleri yazılır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.